Ostina > Blog > Jak zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Data publikacji: 8 marca, 2023

Jak zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Kategoria: Praca w opiece

Ocena czytelników: 5

Jak zostać opiekunem osoby starszej

W artykule postaramy się przybliżyć temat, jak zostać opiekunem osób starszych w Niemczech. Dlaczego praca w tej branży może być ciekawą opcją dla osób zainteresowanych pracą z seniorami.

Jeśli interesuje Cię praca z ludźmi i chcesz pomagać osobom starszym. Praca w opiece może być dla Ciebie odpowiednią opcją.


 

Jakie są wymagania na opiekunkę osoby starszej w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi to dziedzina, która w ostatnich latach zyskała na znaczeniu w Niemczech. Według prognoz problem starzejącego się niemieckiego społeczeństwa rośnie. W związku z tym rosną potrzeby związane z zatrudnieniem opiekunów i opiekunek.

Jeśli interesujesz się pracą opiekunki osoby starszej w Niemczech, musisz wiedzieć, że istnieją pewne wymagania. Oto najważniejsze z nich:

Znajomość podstaw języka niemieckiego

Język niemiecki jest podstawowym językiem komunikacji z podopiecznymi. W Ostina Opieka wymagana jest minimum podstawowa znajomość języka niemieckiego. W niektórych przypadkach niezbędna jest dobra lub biegła znajomość języka. Dlaczego?

Wielu pacjentów wymaga stałej opieki, z którymi trzeba rozmawiać na co dzień, czasem nawet przez cały dzień. Niezbędne będzie więc dobre opanowanie języka niemieckiego przynajmniej w mowie.

Opiekunka osób starszych w niemczech a niemiecki

Poziom znajomości języka ma duży wpływ na wynagrodzenie opiekuna/ki. Im lepsze władanie językiem obcym, tym lepiej płatną ofertę można otrzymać. 

Kwalifikacje i wiedza z zakresu opieki

Praca opiekuna osoby starszej w Niemczech wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Przystępując do pracy, należy zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi opieki i zdrowia seniorów.

Ważnym aspektem jest również umiejętność skutecznej komunikacji z podopiecznym, asystowania przy codziennych czynnościach oraz zarządzania lekami. Wymagania te mogą się różnić w zależności od formy pracy w opiece.

Kwalifikacje i wiedza z zakresu opieki seniora

Dla przykładu, praca w domu opieki, wymaga ukończenia odpowiednich szkoleń z zakresu opieki seniorów. 

Natomiast, w przypadku pracy jako prywatny opiekun np. z naszą agencją Ostina ważne jest posiadanie doświadczenia. Zwracamy uwagę na umiejętności, które pozwolą Ci na skuteczną opiekę nad seniorami.

Cierpliwość i empatia

Opieka nad osobami starszymi wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również cierpliwości i empatii. Podopieczni często wymagają pomocy w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, jedzenie czy wizyta u lekarza. Opiekun/ka musi być w stanie zrozumieć i odnaleźć się w sytuacji osoby starszej.

Cierpliwość i empatia opiekunki osób starszych

Pozytywne nastawienie

Idealna opiekunka lub opiekun jest pozytywna i potrafi cieszyć się z drobnych rzeczy. Podopieczni potrzebują wsparcia emocjonalnego i osoby przy ich boku.

Opiekunka powinna być otwartą osobą z umiejętnością stworzenia pozytywnej, ciepłej atmosfery. 

Pozytywne nastawienie opiekunów

Prawo jazdy

Nie jest to wymaganie konieczne. Posiadanie prawa jazdy może jednak okazać się przydatne. Niektóre rodziny seniora poszukują opiekunek, które będą mogły przewozić podopiecznych do lekarza lub na zakupy.

Doświadczenie w pracy w opiece

Jest dużo ofert pracy, które nie wymagają doświadczenia. Takie oferty mamy również w naszej agencji. Jednak warto wiedzieć, że im więcej doświadczenia, tym większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Umiejętności praktyczne są kluczowe w otrzymaniu również lepiej płatnej oferty pracy. 

Doświadczona opiekunka doskonale wie, jak wygląda i z czym wiąże się jej praca. Rodzina podopiecznych wiedząc, że nad bliską im osobą czuwa odpowiedzialna osoba, czuje się spokojniej.


Jakie są obowiązki opiekuna/ki osoby starszej w Niemczech?

Opiekunka osoby starszej to osoba zajmująca się codzienną opieką i wsparciem starszej osoby. 

Praca ta wymaga cierpliwości, empatii, odpowiedzialności oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Obowiązki opiekunki osoby starszej obejmują wiele różnych działań.

  • Pomoc w codziennych czynnościach

Ubieranie się, kąpiel, posiłki, zażywanie leków czy korzystanie z toalety. To niektóre czynności, z którymi osoba w wieku podeszłym może mieć problem.

  • Organizacja czasu seniora

Starsze osoby często mają problemy z organizacją swojego dnia i tygodnia. Występują u nich trudności z zapamiętywaniem ważnych terminów. Zapominają o umówionej wizycie u lekarza czy o spotkaniu z przyjaciółmi.

Dodatkowo opiekun/ka może pomóc seniorowi w wyborze i organizacji codziennych zajęć. Również takich, które przyczynią się do utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej.

Spacery jako aktywność seniora

Mogą to być na przykład spacery, ćwiczenia fizyczne lub inne zajęcia ruchowe dla seniorów.

Regularne wykonywanie ćwiczeń pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie seniora. Może zapobiec depresji czy innym problemom zdrowotnym wieku starczego.

  • Wsparcie emocjonalne

Starsze osoby często cierpią na samotność, dlatego ważnym zadaniem opiekunki jest spędzanie czasu wspólnie z podopiecznym. Bliska osoba obok, również opiekunka ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne drugiej osoby.

Samotność osób starszych, izolacja społeczna, a także utrata bliskich, mogą być przyczyną smutku u podopiecznych. Seniorzy mogą odczuwać niepokój, a nawet depresję. 

W takich sytuacjach opiekunka może pełnić funkcję przyjaciela i rozmówcy. Regularna i szczera rozmowa oraz wsparcie emocjonalne budują więź i znacząco poprawiają nastrój i samopoczucie. 

rozmowa ze zmienniczą na szteli w Niemczech

Historie podopiecznego będą niezwykle ciekawe, a on sam też pewnie będzie chciał wysłuchać przygód swojej opiekunki. Nawet na krótkim zleceniu, czas, który spędza się razem z seniorem, sprawia, że sami się do siebie nawzajem przywiązujemy. To ciekawa praca, w której możemy poznać ciekawe osoby.

Budowanie więzi i przyjaźni może zwiększyć poczucie wartości nie tylko u seniora, a u nas samych. Sprawdź top 10 kreatywnych zajęć dla seniorów.

  • Sprzątanie i utrzymanie domu

Opiekun/ka powinna utrzymywać porządek w domu seniora. Dbanie o czystość jest istotne z kilku powodów. 

Starsze osoby ze względu na wiek lub chorobę mają problem z utrzymaniem czystości w swoim domu. Problemy z poruszaniem się, utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie takich czynności jak sprzątanie, gotowanie czy pranie. Dlatego pomoc w utrzymaniu domu jest niezbędna dla zapewnienia komfortu i higieny seniora. Czysty i schludny dom może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i nastrój seniora. 

Regularne sprzątanie i utrzymywanie porządku w domu mogą pomóc w uniknięciu chorób i infekcji.

Dbanie o sprzątanie i utrzymanie domu seniora może pomóc mu w utrzymaniu niezależności i samodzielności. Dzięki pomocy opiekunki, senior może nadal mieszkać w swoim domu i czuć się samodzielny. 

  • Troska o zdrowie seniora

Opiekunka powinna być świadoma specyficznych potrzeb zdrowotnych seniora i wiedzieć, jak im sprostać. Pomoc w regularnych wizytach u lekarza i w realizacji zaleceń lekarza. Kontrola w przyjmowaniu leków czy wykonywaniu badań diagnostycznych lub sprawdzaniu ciśnienia i pulsu seniora

Pomoc seniorowi w zachowaniu zdrowego stylu życia, takiego jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, opiekunka powinna być w stanie szybko zareagować i zadzwonić po pomoc medyczną.

Jak zostać opiekunem osoby starszej z Ostina Opieka?

Ostina Opieka zapewnia bezpieczną pracę z mieszkaniem w Niemczech dla osób zainteresowanych pracą opiekuna. Oferta pracy jest dostosowana do doświadczenia i znajomości języka. Warunki pracy są dostosowane do potrzeb, które opiekunowie oczekują. 

Opiekunki osób starszych w Niemczech otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie. Zwłaszcza w porównaniu do tej samej pracy w Polsce. W Ostina opłacamy składki ZUS, składamy wnioski o dokument A1 oraz Europejską Kartę ubezpieczenia Zdrowotnego. Dodatkowo oferujemy bezpłatne ubezpieczenie w jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce.

Rzetelna agencja opieka niemcy - praca z pośrednikiem

Ostina Opieka zapewnia swoim pracownikom sprawdzone i pewne miejsca pracy oraz organizuje i pokrywa koszty podróży. Opiekunki otrzymują fachowe wsparcie 24/7 ze strony zespołu Ostina Opieka. Firma posiada certyfikat rzetelności, co świadczy o wysokiej jakości usług oferowanych swoim klientom.

Aleksandra Suchcicka

Oceń artykuł

Przygotowania do wyjazdu poznaj cenne wskazówki

Średnia ocen użytkowników: 5 / 5. na podstawie liczby głosów: 2

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go na facebooku

Komentarze

  1. barbara gulpa pisze:

    i ja zostalam i nie pozalowalam ………:) pozdrawiam pania Basie z Ostinki

Podziel się swoją opinią

Tęsknota za ojczyzną

Jak poradzić sobie z tęsknotą za ojczyzną?

Tęsknota za krajem jest jednym z najbardziej trudnych przeżyć, z jakimi zmaga się opiekunka w Niemczech. Dlaczego tęsknimy za ojczyzną i jak sobie z tym radzić na co dzień?

praca-sezonowa-w-niemczech

Praca sezonowa w Niemczech: Możliwości dla krótkoterminowych pracowników

Wakacje to czas, kiedy wiele osób poszukuje okazji do zarobienia dodatkowych pieniędzy lub zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dla tych, którzy są gotowi na nowe wyzwania i przygodę za granicą, praca sezonowa w Niemczech może być idealnym rozwiązaniem.