Ostina > Blog > Zajęcia kreatywne dla seniorów • korzystne dla ciała i ducha

Data publikacji: 17 stycznia, 2023

Zajęcia kreatywne dla seniorów • korzystne dla ciała i ducha

Kategoria: Zdrowie seniora

Ocena czytelników: 5

zajęcia Kreatywne dla seniorów - przykłady

Przykładowe zajęcia dla seniorów – korzystne dla ciała i ducha

Wiele osób opiekujących się seniorem czy członkowie rodziny zastanawiają się, jakie zajęcie byłoby dla niego najlepsze. Może się wydawać, że wybór zajęć dla seniorów jest mocno ograniczony ze względu na towarzyszące im choroby oraz niższą aktywność umysłową czy fizyczną. Nic bardziej mylnego – seniorzy mogą się odnaleźć w przeróżnych czynnościach, do większości z nich powinni być wręcz zachęcani.

Specjalnie z myślą o osobach starszych i ich najbliższych skompletowaliśmy listę dziesięciu najodpowiedniejszych zajęć dla seniorów. Z pewnością każdy z nich znajdzie tu coś dla siebie.

Zajęcia dla seniorów – dostępne dla każdego

Aktywności dla osób starszych należy dobierać w taki sposób, by nie stanowiły dla nich zbyt wielkiej trudności, ale też by nie były za łatwe. Zbyt trudne czynności wywołują irytację i poczucie niskiej wartości, zbyt łatwe zaś nie przynoszą satysfakcji.
Zobacz top 5 czynności dostępnych w każdym domu i łatwe do zrealizowania:

 1. Gry planszowe
 2. Gry karciane
 3. Łamigłówki
 4. Ogrodnictwo
 5. Gimnastyka

Gry planszowe dla osoby starszej

Z pewnością każdy z nas posiada w domu grę typu „chińczyk”, monopoly czy warcaby. Warto więc zetrzeć z nich kurz i rozegrać partię z seniorem, z czasem namawiając go do coraz trudniejszych wyzwań.

W przypadku podopiecznych cierpiących na demencję sprawdzą się proste gry planszowe, które mają na celu poprawienie pamięci. Szczególnie dla nich zalecane są też gry typu „memory”, polegające na odkrywaniu kart. Wielokrotnie już udowodniono, że gry planszowe mają pozytywny wpływ na szybkość myślenia i funkcjonowanie pamięci.

gra w chińczyka dla seniora - zajęcia kreatywne

 

Gry karciane

Warto od czasu do czasu zagrać w karcianą wojnę czy makao. Gra w karty poprawia koncentrację oraz logiczne myślenie. Pudełeczko kart jest kompaktowe – małe i lekkie, więc zawsze można je zabrać ze sobą i zagrać w nie na pikniku czy przy innej okazji.

Jeśli senior nie przepada za tradycyjnymi kartami, można przedstawić mu grę UNO – jest niezwykle popularna w domach opieki. Być może ta wersja bardziej przypadnie mu do gustu.

 

gra w karty z osobą starszą

 

 1. Łamigłówki

Łamigłówki nie mają wad i zalecane są każdemu, bez względu na wiek. Rozwiązującemu je dostarczają zabawę, satysfakcję i usprawniają umysł. Poprawiają logiczne myślenie, koncentrację, zdolności poznawcze i cierpliwość. Utrzymywanie umysłu na aktywnym poziomie pozwala zmniejszyć stres oraz zmęczenie.

Dlatego bez wahania wręczmy seniorowi krzyżówkę czy sudoku do rozwiązania, zaproponujmy grę w szachy. W internecie czy aplikacjach komórkowych można znaleźć mnóstwo gier i łamigłówek dedykowanych dla osób starszych.

sudoku dla osoby starszej

 1. Ogrodnictwo, tworzenie zielnika

Pielęgnowanie czy kolekcjonowanie roślin to znakomite połączenie pasji i ruchu. Aby uzbierać czy oporządzić rośliny, musimy wyjść na dwór.

Podczas spaceru możemy odkryć wspaniałe okazy i dołączyć je do albumu seniora lub do kompozycji w ogrodzie. Pielęgnowanie roślin pozwala odprężyć przytłoczony umysł i spięte ciało.

Kratywne zajęcia dla seniora - ogrodnictwo - kwiaty

 1. Gimnastyka, spacery

Niezależnie od pory roku, codziennie każdy z nas, nie tylko seniorzy, powinien wychodzić na przynajmniej dwudziestominutowy spacer.

Nawet podczas pochmurnego dnia można złapać nieco witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym regularny ruch poprawia krążenie i pozwala dotlenić mózg.

Dla bardziej aktywnych seniorów zalecamy gimnastykę. Im intensywniejsze ćwiczenia, tym więcej nasz organizm wyzwala endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia.

gimnastyka na osób w podeszłym wieku

Zajęcia kreatywne dla seniorów – pokarm dla duszy i umysłu

Ambicja i potrzeba tworzenia może się narodzić nie tylko w dzieciach czy dorosłych. Właściwie każdy z nas potrzebuje samorealizacji.

 1. Rysowanie lub malowanie
 2. Gra na instrumencie
 3. Tworzenie albumów i kolaży
 4. Pisanie opowiadań<
 5. Majsterkowanie

Rysowanie lub malowanie

Takie hobby nie wymaga wielkiego wkładu finansowego, wystarczy nabyć kredki lub farby i kartki papieru. Płótno czy kartka papieru może zdziałać cuda – dzięki nim senior może wyrazić siebie, swoje złości, lęki czy pragnienia. To pewnego rodzaju autoterapia.

Jeśli senior nie jest uzdolniony artystycznie, jednak lubi malować czy rysować, możemy zakupić kolorowanki. Poziom trudności jest bardzo zróżnicowany, więc łatwo będzie dobrać odpowiedni dla każdego seniora.

malowanie farbami z seniorem

 1. Gra na instrumencie

Być może mamy do czynienia z seniorem, który całe życie marzył o grze na jakimś instrumencie, lecz wstydził się do tego przyznać lub ciągle nie miał na to czasu.

Kiedy więc jest lepszy czas na realizację tego marzenia niż emerytura? Można sprawdzić, czy w okolicy w domu kultury nie są prowadzone zajęcia dla seniorów pod kątem muzycznym.

Na realizację marzeń nigdy nie jest za późno! Tym bardziej że gra na instrumencie zapobiega demencji i jej odmianom, w tym najczęściej spotykanego Alzheimera.

gdy senior lubi grać na instrumentach

 1. Tworzenie albumów i kolaży

Przyklejanie zdjęć własnej rodziny, podpisywanie ich i zdarzeń im towarzyszącym może stanowić świetną zabawę. To świetne zajęcie dla każdego seniora, które usprawnia zdolności motoryczne oraz pamięć.

Jest zalecane każdej osobie starszej, bez względu na stopień demencji czy nawet jej brak.

wspominanie i układanie almubu zdjęć z osobą starszą

 1. Pisanie opowiadań

Tworzenie powieści jest bardzo wdzięcznym zajęciem. Nie ogranicza nas wiek, nie ma żadnej szkoły, do której należy uczęszczać, by nauczyć się fachu. Wystarczy kartka papieru i długopis lub laptop.

Dzięki pisaniu senior może wyrazić wszystkie swoje bolączki i w ten sposób dokonywać autoterapii. Nawet pisanie zwykłego pamiętnika przynosi wiele korzyści – umożliwia uporządkowanie myśli oraz wyrzucenie z siebie negatywnych uczuć.

pisanie opowiadań z osobą starszą

 1. Majsterkowanie

Można zacząć od naprawy zepsutych sprzętów w domu, a skończyć na tworzeniu pięknych domków dla ptaków. To efektywny sposób na relaks – pozwala oderwać się od trosk życia codziennego i skupić na wykonywanej czynności. Majsterkowanie uczy koncentracji i cierpliwości.

co robic z seniorem - majsterkowanie

Pomysł na zajęcia kreatywne dla seniorów może przyjść ci sam do głowy podczas spędzania czasu z osobą starszą. Obserwuj podopiecznego podczas pracy jako opiekunka i postaraj się wydedukować, co sprawia mu największą radość. I co najważniejsze – wspieraj go w pasji!

Zobacz także: „Jak zachować sprawność? Zajęcia ruchowe dla seniorów

Słowniczek polsko-niemiecki – zajęcia dla seniorów

 • zajęcia dla seniorów – Aktivitäten für Senioren
 • gry planszowe – Brettspiele
 • gry karciane – Kartenspiele
 • łamigłówki – Rätsel
 • ogrodnictwo – der Gartenbau
 • gimnastyka – der Gymnastik
 • spacer – der Spaziergang
 • rysowanie – das Zeichnen
 • malowanie – das Malen
 • gra na instrumencie – Instrument spielen
 • tworzenie albumów i kolaży – Alben und Collagen basteln
 • pisanie opowiadań – Geschichten schreiben
 • majsterkowanie – die Bastelei

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Pomysły na zajęcia dla seniorów - Top 10

 1. gry planszowe
 2. gry karciane
 3. łamigłówki
 4. ogrodnictwo
 5. spacer
 6. rysowanie
 7. malowanie
 8. gra na instrumencie
 9. tworzenie albumów i kolaży
 10. majsterkowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszego bloga – „Blog w Opiece nad seniorem”

 

Copywriterka z j. niemieckim

Kasia Chroma

Jestem copywriterką, która z przyjemnością tworzy treści w języku polskim i niemieckim. Przede wszystkim piszę teksty na strony zewnętrzne i blogi dotyczące branży opiekuńczej. Od niedawna tworzę też lekcje w języku niemieckim, które są adresowane do opiekunek osób starszych.

Oceń artykuł

Przygotowania do wyjazdu poznaj cenne wskazówki

Średnia ocen użytkowników: 5 / 5. na podstawie liczby głosów: 4

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go na facebooku

Komentarze

 1. Danuta pisze:

  Oh, moja podopieczna jest uzależniona od grania w chińczyka. Codziennie po śniadaniu, przed obiadem, przed pójściem spać i tak w koło. Że jej się to nie nudzi 😉

  • Ostina pisze:

   Rozwijanie pasji jest ważne w każdym wieku 🙂

Podziel się swoją opinią

Poziom cukru a wiek

Dowiedz się, jak rozpoznać prawidłowe wartości i w jaki sposób reagować na niepokojące objawy cukrzycy u osób starszych.

Zapalenie płuc u starszej osoby

Zapalenie płuc u starszej osoby nierzadko ma ciężki przebieg, a objawy mogą być nietypowe. Na co zwracać uwagę?