Ostina > Blog > Formalności w opiece osób starszych: Zaświadczenie A1 i karta EKUZ

Data publikacji: 22 marca, 2023

Formalności w opiece osób starszych: Zaświadczenie A1 i karta EKUZ

Kategoria: Praca w opiece

Ocena czytelników: 5

Zaświadczenie A1 - EKUZ - w opiece osób starszych

Zadbanie o własne bezpieczeństwo w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest niezwykle istotne. Znajduje się ona na terenie obcego kraju, gdzie musi samodzielnie zadbać o swoje życie i zdrowie. Najważniejszymi dokumentami okazują zaświadczenie A1 i karta EKUZ.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądają formalności i możliwości opieki zdrowotnej za granicą. Sprawdź także, czy w agencji otrzymasz pomoc w ich załatwianiu.

Ubezpieczenie dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Przy wyjeździe za granicę ubezpieczenie jest koniecznym elementem. Niezależnie od tego, czy chcemy wyjechać w celach turystycznych, czy zamierzamy pracować w innym państwie.
W zawodzie opiekunek jest to szczególnie koniecznie. Praca opiekunki osób starszych nie jest łatwa. Wymaga wiele poświęcenia i zaangażowanie. Warto więc zadbać o swój spokój i bezpieczeństwo.

We wpisie znajdziesz informacje na temat dokumentacji ubezpieczeniowej niezbędnej do wyjazdu. Pracując z Ostina Opieka nie musisz jednak się nimi martwić. Wypełnimy za Ciebie formalności i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo za granicą. 

Jak sprawdzić, czy moje ubezpieczenie jest aktywne?

Chcesz sprawdzić, czy pracodawca dba o regularne opłacanie Twojego ubezpieczenia? Nie potrzebujesz do tego składania wniosków, czy też wizyty w urzędzie.
Wszystkie opłacane składki możesz sprawdzić za pomocą internetu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, która pozwoli Ci sprawnie poruszać się po stronie ZUS-u.

1) Pierwszym krokiem jest wejście na oficjalną stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl. Następnie, jeśli posiadasz konto, możesz kliknąć panel logowania „Zaloguj do PUE” i wprowadzić swoje dane.

ZUS - Logowanie

2) Jeżeli nie posiadasz konta na stronie ZUS-u, konieczna będzie rejestracja. Jednak nie musisz się nią martwić. Nie jest ona czasochłonna.
Klikając pole rejestracji „Zarejestruj w PUE” zostaniesz przeniesiony do strony z wyborem. Przed nami trzy opcje: dla osób fizycznych, przedsiębiorców i dla firm.
Opiekunki osób starszych, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej, powinny wybrać opcję Dla Ciebie.

ZUS - Rejestracja sposoby

3) Istnieje możliwość rejestracji poprzez kilka sposobów. Dzięki temu możesz wybrać opcję, która odpowiada Ci najbardziej.
Możesz zalogować się poprzez:

ZUS - Zarejertuj się 2 sposoby

4) Wybierając lewą opcję rejestracji, konieczne będzie podanie kilku podstawowych informacji. Są to: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz e-mail. Konieczne jest także ustawienie hasła, które będzie zabezpieczało nasz profil w ZUS PUE.

ZUS - Zarejestruj profil na Ciebie

5) Ostatnim krokiem jest zalogowanie się na nasze konto ZUS. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda ono już po zalogowaniu. Znajdziesz tam wszelkie informacje o ubezpieczeniu i płatnikach.

ZUS - po zalogowaniu

 

Dokumenty dla opiekunek: Czym jest zaświadczenie A1?

Zaświadczenie A1 to dokument, który określa system zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? Pozwala on na określenie ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, któremu podlega opiekunka.

Zaświadczenie A1 wydawane jest tylko, jeśli zostają spełnione warunki wynikające z przepisów prawnych Unii Europejskiej. W celu jego uzyskania niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Pamiętaj! Pracując z Ostina Opieka pracodawca wykona te czynności za Ciebie.

W przypadku pracownika zatrudnionego w Polsce dokument A1 będzie potwierdzał ubezpieczenie. To znaczy, że opiekunka podlega pod polski system ubezpieczeń społecznych. Mimo świadczenia pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Zaświadczenie A1 przez internet

Warto wiedzieć o aktualizacji ZUS z 2022 roku. Znajdziemy w niej informację, że od kwietnia 2022 wnioski A1 możemy składać jedynie w formie elektronicznej.
Możemy także ubiegać się o wydanie potwierdzenia złożenia wniosku.
Poniżej prezentujemy w jaki sposób włączyć kreator formularza A1 na stronie ZUS:

ZUS - Kreator zaświadczenia A1

 

W opiece warunki otrzymania zaświadczenia są inne

Aby uzyskać zaświadczenie A1, musimy spełnić kilka warunków. Zależne są one od rodzaju wydawanego zaświadczenia. Warto bowiem wiedzieć, że zaświadczenia i warunki ich uzyskania, różnią się. Są wśród nich na przykład zaświadczenia dla marynarzy, urzędników służby cywilnej czy członków załogi lotniczej.

Opiekunki otrzymują dokument związany z delegowaniem pracowników do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii.
Na stronie ZUS znajdziemy następujące informacje:

  • praca za granicą musi odbywać się w imieniu pracodawcy delegującego,
  • pracodawca musi prowadzić działalność w Polsce,
  • okres delegowania nie może przekroczyć 24 miesięcy,
  • pracownik nie może być wysłany w zastępstwie za innego pracownika delegowanego.

Jednak w branży opiekuńczej kryteria te znacząco się różnią.
Uzyskanie zaświadczenia dla opiekunki będzie możliwe, jeśli:

  • praca za granicą wykonywana jest z ramienia delegującego pracodawcy,
  • pracodawca musi prowadzić działalność w Polsce,
  • opiekunka musi być ubezpieczona w Polsce,
  • praca musi być wykonywana naprzemiennie (z okresowymi powrotami do Polski).

Podczas wydawania zaświadczenia A1 ZUS zawsze dokonuje indywidualnej oceny.

W Ostina Opieka na bieżąco korzystamy z porad prawniczych. Dzięki temu zapewniamy możliwie najlepsze warunki uzyskania zaświadczenia dla opiekunek.

Terminy oczekiwania na zaświadczenie A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o trzech możliwych terminach wydania dokumentu:

  • niezwłocznie: bez brakujących informacji i wątpliwości ze strony ZUS,
  • w ciągu miesiąca: przy postępowaniu wyjaśniającym,
  • w ciągu dwóch miesięcy: sprawy skomplikowane

Bezpieczeństwo w opiece seniora w Niemczech: karta EKUZ

Karta EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona dokumentem unijnym potwierdzającym prawo do bezpłatnego leczenia. Karta jest ważna na terenie państw członkowskich UE i EFTA.
Wyjeżdżając za granicę, opiekunki osób starszych nie muszą martwić się o możliwość korzystania z opieki zdrowotnej.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Dokument uzyskują opiekunki i opiekunowie uprawnieni do świadczeń zdrowotnych w Polsce, ale nie tylko. Jest on przydatny nie tylko w opiece osób starszych. W

arto posiadać go podczas wszystkich wyjazdów na teren państw członkowskich UE i EFTA. Dzięki temu można skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej nawet podczas prywatnych wyjazdów. Karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.

Wydanie karty jest bezpłatne.

Karta EKUZ: jakie leczenie obejmuje?

Zakres leczenia z tym dokumentem obejmuje niektóre obszary medycyny. Dowiedz się, z jakich usług możesz skorzystać posiadając EKUZ:

  • leczenie niezbędne i nieplanowane,
  • leczenie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym państwie,
  • leczenie na zasadach z których korzystają obywatele danego kraju.

Warunki otrzymania dokumentu

Warunkiem otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ubezpieczenie w Polsce. Są wyjątki, w których kartę mogą otrzymać osoby nieubezpieczone. Wydawana jest ona także osobom, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień.
Wniosek o wydanie karty możesz złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ,
  • elektronicznie poprzez ePUAP,
  • przez IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta,
  • pocztą na adres dowolnego oddziału lub delegatury

Składając wniosek w placówce NFZ, otrzymasz dokument na miejscu.
1) Link do ePUAP: https://serwis.epuap.gov.pl/mlpz/login
2) Link do IKP: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta

W Ostina Opieka wyrabiamy kartę za Ciebie.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ możemy skorzystać z leczenia w większości krajów europejskich. Nie ma znaczenia czy są wyjazdy turystyczne, czy w celach zawodowych. Z karty skorzystamy w krajach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Ważna jest ona także na francuskich, portugalskich i hiszpańskich terenach zamorskich.

Gdzie nie skorzystamy z prawa do bezpłatnego leczenia? Są to Wyspy Normandzkie, wyspa Man, Monaco, San Marino i Watykan.

Są państwa, w których nie skorzystamy z leczenia na EKUZ, nie będąc obywatelami państwa członkowskiego UE. Są to: Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria i Dania.

Jak długo ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma swoją ważność. W przypadku osób zatrudnionych i prowadzących działalność gospodarczą jest ona ważna przez 3 lata. Dzieci i młodzież otrzymują kartę ważną do ukończenia 18. roku życia.

W przypadku emerytów karta ważna jest przez 20 lat.

Różnice między zaświadczeniem A1 a kartą EKUZ

Czasami spotykamy się z pytaniami, czy formularz A1 jest tym samym co EKUZ. I choć oba te dokumenty są potrzebne do wyjazdu do Niemiec, mają one różne cele. EKUZ nie jest zamiennikiem ubezpieczenia zdrowotnego.
Daje ona możliwość korzystania z opieki zdrowotnej. Do jej uzyskania opiekunowie potrzebują ważnego ubezpieczenia w Polsce. Z kolei formularz A1 stanowi potwierdzenie ubezpieczenia w kraju pochodzenia.

Szukasz więcej informacji o pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?
Sprawdź inne nasze artykuły:

Słowniczek: formalności w opiece osób starszych

Seniorenbetreuung
[zeːnioːʁənbətʁɔʏŋ]
Opieka nad osobą starszą

Betreuer / Betreuerin
[bəˈtʀɔɪ̯ɐ/bəˈtʀɔɪ̯ɐɪ̯n]Opiekun / Opiekunka

der / die Pflegebedürftige
[ˈpfleːɡəbəˌdyːʁftɪɡə]Podopieczny / Podopieczna

Vertrag über
 etreuungsleistungen
[ˈfɛɐ̯tʁaːk ˈyːbɐ bəˈtʀɔɪ̯ʊŋsˌlaɪ̯stʊŋən]
Umowa o świadczenie usług opiekuńczych

Beauftragung von
Betreuungsleistungen
[bəˈʔaʊ̯fˌtʁaːɡʊŋ fɔn bəˈtʀɔɪ̯ʊŋsˌlaɪ̯stʊŋən]
Zlecenie świadczenia usług opiekuńczych

Arbeitszeiten
[aʁbaɪ̯tsˌʦaɪ̯tn̩]
Godziny pracy

Entgelt/Vergütung
[ɛntɡɛlt/fɛɐ̯ˈɡyːtʊŋ]
Wynagrodzenie

Krankenversicherung
[kʁaŋkənˌfɛɐ̯ziçəʁʊŋ]
Ubezpieczenie zdrowotne

Sozialversicherung
[zoˈzi̯aːlfɛɐ̯ziçəʁʊŋ]
Ubezpieczenie społeczne

Erholungsurlaub
[eːɐ̯hɔlʊŋsˌʊɐ̯laʊ̯p]
Urlop wypoczynkowy

Krankmeldung
[kʁaŋkmɛldʊŋ]
Zwolnienie lekarskie


Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung
[aʁˈbaɪ̯tsʔʊnˌfɛːɪ̯çɪɡkaɪ̯tsbəˌʃaɪ̯nɪɡʊŋ]
Zwolnienie lekarskie

Arbeitsvertrag
[aʁbaɪ̯tsfɛɐ̯ˌtʁaːk]
Umowa o pracę

Befristeter Arbeitsvertrag
auf Auftragsbasis
[beˈfʁɪstətɐ ˈaʁbaɪ̯tsfɛɐ̯ˌtʁaːk aʊ̯f ˈʔaʊ̯fˌtʁaːksˌbaːzɪs]
Umowa zlecenie

 

Źródła

Zaświadczenie A1 dla pracownika delegowanego, w Państwach Członkowskich UE – ZUS
Zaświadczenie A1, informacje ogólne – ZUS
Zaświadczenie A1, informacje dotyczące elektronicznego wypełniania wniosku – ZUS 
Informacje o EKUZ na stronie NFZ
Informacje o EKUZ, https://pacjent.gov.pl/ekuz
Informacje Brexit a uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Najczęściej zadawane pytania

Czym są zaświadczenie A1 i karta EKUZ?

EKUZ to karta pozwalająca na leczenie na terenie państw członkowskich UE. Formularz A1 to dokument potwierdzający ubezpieczenie w państwie pochodzenia.

Czy agencja pomaga opiekunce osób starszych w formalnościach?

W Ostina Opieka pomagamy opiekunkom we wszystkich formalnościach. Formularz A1 oraz EKUZ załatwiamy za Ciebie.

Aleksandra Suchcicka

Oceń artykuł

Przygotowania do wyjazdu poznaj cenne wskazówki

Średnia ocen użytkowników: 5 / 5. na podstawie liczby głosów: 5

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go na facebooku

Komentarze

  1. bog762 pisze:

    Ile razy sie z tym nameczyłam zeby sprawdzic skladki na stronie zusu …. dzieki wielkie!

  2. opiekunka de pisze:

    a ja sie ciesze ze pracuje z Ostinką i nie musiałam tego wszystkiego sama załatwiać ha ha ha pozdrawiam wszystkie panie z ostinki

Podziel się swoją opinią

Tęsknota za ojczyzną

Jak poradzić sobie z tęsknotą za ojczyzną?

Tęsknota za krajem jest jednym z najbardziej trudnych przeżyć, z jakimi zmaga się opiekunka w Niemczech. Dlaczego tęsknimy za ojczyzną i jak sobie z tym radzić na co dzień?

praca-sezonowa-w-niemczech

Praca sezonowa w Niemczech: Możliwości dla krótkoterminowych pracowników

Wakacje to czas, kiedy wiele osób poszukuje okazji do zarobienia dodatkowych pieniędzy lub zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dla tych, którzy są gotowi na nowe wyzwania i przygodę za granicą, praca sezonowa w Niemczech może być idealnym rozwiązaniem.