Kategoria: Praca w opiece
Ocena czytelników: 5
Późna starość i towarzyszące jej choroby starcze nie są dla seniora łatwym okresem. Zadaniem opiekunki jest udzielić mu wsparcia nawet w najtrudniejszych chwilach, nawet w chwili śmierci. I choć moment ten może wyglądać różnie – warto zachować zimną krew. Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe.
Pamiętaj! Dla Twojego podopiecznego stajesz się jedną z najbliższych osób. Towarzyszenie mu przy odejściu zapewnia komfort nie tylko seniorowi, ale i jego rodzinie. Jednocześnie ważne jest zrealizowanie kilku podstawowych formalności. Jedną z nich jest natychmiastowe zawiadomienie lekarza.
Aby wspomóc Cię w tych trudnych chwilach przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Znajdziesz w nim instrukcję, jak postępować w przypadku śmierci podopiecznego.
Dzwoniąc pod numery alarmowe w nagłych sytuacjach pamiętaj o podaniu najważniejszych informacji. Przygotuj imię i nazwisko Podopiecznego i pełny adres: miasto, ulica, numer domu i mieszkania.
Numery alarmowe warto zapisać w pamięci telefonu. Dzięki temu rozwiązaniu w razie nagłych sytuacji masz je zawsze pod ręką. Pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do swojego Opiekuna Kontraktu, a pomożemy Ci w rozwiązaniu problemów.
Osoby pracujące w opiece osób starszych często charakteryzują się wspólnym zestawem cech. Są to ludzi wrażliwi na krzywdę, pomocni, empatyczni i życzliwi. Biorąc pod uwagę więź jaka wytwarza się między opiekunką a seniorem – szczególnie przeżywają tę trudną stratę.
Przyjmując pracę Opiekunki w Niemczech należy mieć świadomość, że jest to osoba starsza z różnymi schorzeniami. Po śmierci seniora warto posłuchać swojego organizmu i postępować zgodnie z jego wskazówki. Każdy z nas inaczej reaguje na tak silne emocje. Przeżywamy je indywidualnie i taki również sposób powinniśmy reagować.
Niektóre opiekunki osób starszych wybierają szybki wyjazd na następną sztelę. Pomaga im to w uporaniu się z nadmiarem myśli i smutkiem. Jeśli czujesz jednak, że potrzebujesz czasu – warto go sobie dać. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrze jest odpocząć od pracy, a skontaktować się na przykład z bliskimi lub po prostu wypocząć. Jeśli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, warto udać się do psychologa. Opiekunka osób starszych to niełatwy zawód i wymaga, aby dbać o swoją kondycję – fizyczną i psychiczną.
Zdecydowanie nie warto kryć swoich emocji i dusić ich w sobie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przepracowanie ich i pogodzenie się ze stratą. Pamiętaj, że wsparcie znajdziesz także w swojej agencji. Jeśli potrzebujesz czasu lub wręcz przeciwnie chcesz szybko podjąć nowe zlecenie – poinformuj swojego koordynatora. Agencja pomoże Ci podjąć kroki zgodne z tym, czego aktualnie potrzebujesz.
Zachęcam do obejrzenia nagrania z 3 wskazówkami „Jak przeżyć stratę”
Czasami niespodziewana sytuacja związana ze śmiercią nie leży po stronie Podopiecznego. Co zrobić, gdy dowiadujemy się o ciężkiej sytuacji zdrowotnej lub śmierci bliskich w Polsce?
Skontaktuj się z Ostina Opieka i poinformuj nas o zaistniałej sytuacji. Należy pamiętać, że nie możemy pozostawić Podopiecznego bez opieki. Zadzwoń do nas, a postaramy się w trybie natychmiastowym znaleźć zastępstwo na czas Twojej nieobecności.
Często trudno jest dostrzec początkową fazę umierania. Sygnały płynące z organizmu starszej osoby mogą być subtelne i niełatwe do wychwycenia. Warto wiedzieć, że objawy nadchodzącej śmierci mogą pojawić się nawet na kilka tygodni wcześniej. Można wyróżnić kilka faz procesu umierania:
W momencie śmierci człowiek przestaje oddychać, nie da się wyczuć u niego pulsu ani zmierzyć ciśnienia krwi. Źrenice oczu się rozszerzają, a mięśnie rozluźniają. Czasami dochodzi do samoczynnego opróżnienia pęcherza moczowego i jelit. Skóra staje się woskowa i blada. Zdarza się, że już po śmierci można zaobserwować płynącą po policzku łzę albo drobne ruchy kończyn.
W pierwszej kolejności dzwonimy na pogotowie (112). Następnie informujemy bliskich seniora oraz agencję. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej szczególnej chwili – skontaktuj się ze swoim koordynatorem.
Przebywasz w Niemczech i z przyczyn od Ciebie niezależnych musisz nagle wrócić do Polski? Powiadom nas. Skontaktuj się z koordynatorem, a postaramy się znaleźć natychmiastowe zastępstwo.
Tęsknota za krajem jest jednym z najbardziej trudnych przeżyć, z jakimi zmaga się opiekunka w Niemczech. Dlaczego tęsknimy za ojczyzną i jak sobie z tym radzić na co dzień?
Wakacje to czas, kiedy wiele osób poszukuje okazji do zarobienia dodatkowych pieniędzy lub zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dla tych, którzy są gotowi na nowe wyzwania i przygodę za granicą, praca sezonowa w Niemczech może być idealnym rozwiązaniem.
Spis treści
miałam kiedyś taką sytuację pracując w Niemczech. Takie jest życie. Jednak na wyjeździe z agencją stresów jest dużo mniej.
ja tez mialam taka sytuacje Ewo… bardzo Ci współczuje, ja bardzo to przezylam. Zrobilam rok przerwy od pracy i teraz znowu jezdze. Milo wiedziec, ze ktos mysli o uczuciach nas-opiekunek. Pozdrawiam