Ostina > Blog > Śmierć podopiecznego w Niemczech – Co zrobić jako opiekunka?

Data publikacji: 22 listopada, 2022

Śmierć podopiecznego w Niemczech – Co zrobić jako opiekunka?

Kategoria: Praca w opiece

Ocena czytelników: 5

Śmierć podopiecznego w Niemczech

Trudne chwile: Śmierć podopiecznego w Niemczech.

Jak reagować w przypadku śmierci podopiecznego?

Późna starość i towarzyszące jej choroby nie są dla seniora łatwym okresem. Zadaniem opiekunki jest udzielić mu wsparcia nawet w najtrudniejszych chwilach, nawet w chwili śmierci. I choć moment ten może wyglądać różnie – warto zachować zimną krew. Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe.

Pamiętaj! Dla Twojego podopiecznego stajesz się jedną z najbliższych osób. Towarzyszenie mu przy odejściu zapewnia komfort nie tylko seniorowi, ale i jego rodzinie. Jednocześnie ważne jest zrealizowanie kilku podstawowych formalności. Jedną z nich jest natychmiastowe zawiadomienie lekarza.

Aby wspomóc Cię w tych trudnych chwilach przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Znajdziesz w nim instrukcję, jak postępować w przypadku śmierci podopiecznego.

 1. W pierwszej kolejności o zgonie informujemy pogotowie. W tym celu zadzwoń pod numer 112.
 2. Poinformuj rodzinę seniora, a następnie agencję zatrudniającą. W Ostinie możesz zadzwonić bezpośrednio do swojego koordynatora, na numer +48 58 739 53 35. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez całą dobę.
 3. Następnie lekarz poświadcza o wystąpieniu zgonu. Jeśli rodzina seniora zdąży dotrzeć na miejsce przed odjazdem pogotowia – zawiadamia zakład pogrzebowy. Przyjeżdża on zabrać ciało osoby starszej i realizuje dalszej formalności.
 4. Co zrobić, jeśli rodzina nie zdąży zjawić się na miejscu przed odjazdem pogotowia? Zakład pogrzebowy powinien powiadomić lekarz lub ratownik medyczny.
 5. Dalsze decyzje podejmuje zawsze rodzina zmarłego seniora. Opiekunka może pozostać na miejscu do czasu pogrzebu lub przez inny okres. Ustalenia te odbywają się między Klientem a firmą pośredniczącą.
 6. Po śmierci Opiekunka/Opiekun może oczywiście wrócić do domu lub ustalić z firmą dalsze świadczenie usług. Na przykład przejazd do innego Podopiecznego na terenie Niemiec. Jeśli rodzina zmarłego wyrazi zgodę może uczestniczyć w pogrzebie. Zdarza się bardzo często. Opiekunowie często zżywają się emocjonalnie ze swoimi Podopiecznymi i chcą ich pożegnać będąc na uroczystości.

 

Śmierć-podopiecznego-w-Niemczech infografika

Numery alarmowe w Niemczech

Dzwoniąc pod numery alarmowe w nagłych sytuacjach pamiętaj o podaniu najważniejszych informacji. Przygotuj imię i nazwisko Podopiecznego i pełny adres: miasto, ulica, numer domu i mieszkania.

 • Pogotowie ratunkowe / Rettungsdienst – 112
 • Policja / Polizei in Deutschland – 110
 • Straż Pożarna / Feuerwehr in Deutschland – 112

Numery alarmowe warto zapisać w pamięci telefonu. Dzięki temu rozwiązaniu w razie nagłych sytuacji masz je zawsze pod ręką. Pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do swojego Opiekuna Kontraktu, a pomożemy Ci w rozwiązaniu problemów.

Jak poradzić sobie z emocjami po śmierci seniora?

Osoby pracujące w opiece osób starszych często charakteryzują się wspólnym zestawem cech. Są to ludzi wrażliwi na krzywdę, pomocni, empatyczni i życzliwi. Biorąc pod uwagę więź jaka wytwarza się między opiekunką a seniorem – szczególnie przeżywają tę trudną stratę.

Przyjmując pracę Opiekunki w Niemczech należy mieć świadomość, że jest to osoba starsza z różnymi schorzeniami. Po śmierci seniora warto posłuchać swojego organizmu i postępować zgodnie z jego wskazówki. Każdy z nas inaczej reaguje na tak silne emocje. Przeżywamy je indywidualnie i taki również sposób powinniśmy reagować.

Niektóre opiekunki osób starszych wybierają szybki wyjazd na następną sztelę. Pomaga im to w uporaniu się z nadmiarem myśli i smutkiem. Jeśli czujesz jednak, że potrzebujesz czasu – warto go sobie dać. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrze jest odpocząć od pracy, a skontaktować się na przykład z bliskimi lub po prostu wypocząć. Jeśli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, warto udać się do psychologa. Opiekunka osób starszych to niełatwy zawód i wymaga, aby dbać o swoją kondycję – fizyczną i psychiczną.

Zdecydowanie nie warto kryć swoich emocji i dusić ich w sobie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przepracowanie ich i pogodzenie się ze stratą. Pamiętaj, że wsparcie znajdziesz także w swojej agencji. Jeśli potrzebujesz czasu lub wręcz przeciwnie chcesz szybko podjąć nowe zlecenie – poinformuj swojego koordynatora. Agencja pomoże Ci podjąć kroki zgodne z tym, czego aktualnie potrzebujesz.

Trudne sytuacje w życiu opiekunki osób starszych

Czasami niespodziewana sytuacja związana ze śmiercią nie leży po stronie Podopiecznego. Co zrobić, gdy dowiadujemy się o ciężkiej sytuacji zdrowotnej lub śmierci bliskich w Polsce?

Skontaktuj się z Ostina Opieka i poinformuj nas o zaistniałej sytuacji. Należy pamiętać, że nie możemy pozostawić Podopiecznego bez opieki. Zadzwoń do nas, a postaramy się w trybie natychmiastowym znaleźć zastępstwo na czas Twojej nieobecności.

Śmierć podopiecznego w Niemczech - słownik

 • pomoc – die Hilfe
 • lekarz – der Arzt
 • karetka pogotowia – der Rettungswagen 
 • adres – die Adresse
 • zawał – der Herzinfarkt
 • udar – der Schlaganfall
 • nieprzytomny – bewusstlos
 • oddychać – atmen
 • zakład pogrzebowy – das Bestattungsinstitut 
 • śmierć – der Tod
 • kondolencje – das Beileid
 • nekrolog – die Todesanzeige
 • pogrzeb – die Beerdigung
 • składać kondolencje – kondolieren
 • Pan Albert odszedł od nas. Herr Albert ist von uns gegangen.
 • zostać pochowanym na cmentarzu – auf dem Friedhof begraben werden
 • umrzeć w zaawansowanym wieku – in hohem Alter sterben
 • pochować zmarłego – einen Toten beisetzen/beerdigen

Najczęściej zadawane pytania

Kogo powiadomić o zgonie osoby starszej na zleceniu?

W pierwszej kolejności dzwonimy na pogotowie (112). Następnie informujemy bliskich seniora oraz agencję. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej szczególnej chwili – skontaktuj się ze swoim koordynatorem.

Czy Ostina pomoże mi znaleźć zastępstwo w trudnej sytuacji?

Przebywasz w Niemczech i z przyczyn od Ciebie niezależnych musisz nagle wrócić do Polski? Powiadom nas. Skontaktuj się z koordynatorem, a postaramy się znaleźć natychmiastowe zastępstwo.

Ekspert Ostina Opieka

Magdalena Janiszewska

Jestem ekspertem z zakresu branży opiekuńczej. Na co dzień tworzę teksty blogowe dla Opiekunek osób starszych w Niemczech. Stale poszerzam wiedzę, aby rzetelnie przedstawiać warunki pracy w opiece seniora.

Oceń artykuł

Przygotowania do wyjazdu poznaj cenne wskazówki

Średnia ocen użytkowników: 5 / 5. na podstawie liczby głosów: 5

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go na facebooku

Komentarze

 1. Ewa pisze:

  miałam kiedyś taką sytuację pracując w Niemczech. Takie jest życie. Jednak na wyjeździe z agencją stresów jest dużo mniej.

Podziel się swoją opinią

Aktywność seniora

Jak zachować sprawność? Zajęcia ruchowe dla seniorów

Badania wskazują, że w ostatnim pięćdziesięcioleciu nastąpiło znaczne wydłużenie życia. Zajęcia ruchowe pomagają w zachowaniu sprawności i mobilności przez długi czas. Przeczytaj artykuł i poznaj propozycje zajęć i zabaw ruchowych dla seniorów.

Pierwszy dzień pracy opiekunki – to warto wiedzieć

Jak wygląda pierwszy dzień pracy opiekunki osób starszych w Niemczech? Jak dobrze zaprezentować się i zbudować relacje z podopiecznym i rodziną.