Ostina > Blog > Pierwsza pomoc dla seniora, czyli pozycja boczna ustalona

Data publikacji: 7 września, 2023

Pierwsza pomoc dla seniora, czyli pozycja boczna ustalona

Kategoria: Zdrowie seniora

Ocena czytelników: 5

Pozycja boczna bezpieczna

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to bardzo odpowiedzialna praca. Opiekunka ma za zadanie dbać o zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznego, a to oznacza również reagowanie w kryzysowych sytuacjach.

Warto więc jeszcze przed wyjazdem przyswoić sobie wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Pozycja boczna ustalona – kiedy można (i trzeba) ją zastosować? Jak powinna wyglądać?

Wezwanie pomocy do osoby starszej

Nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się zawsze. Dlatego lepiej być do nich przygotowanym i przede wszystkim wiedzieć, jak wezwać pomoc. W Niemczech, tak samo jak w innych krajach Unii Europejskiej, czynny jest numer alarmowy 112.

Nie trzeba wpisywać dodatkowych numerów kierunkowych. Gdy dyspozytor odbierze telefon, jak najszybciej podaj mu potrzebne informacje. Bardzo ważna jest ich kolejność – dzięki temu wszystko przebiegnie sprawniej.

  • Na samym początku podaj adres, pod którym się znajdujecie. Dyspozytor będzie mógł szybko wysłać karetkę.
  • Opisz dokładnie sytuację i stan zdrowia podopiecznego. Zrób to szczegółowo i nie zapomnij powiedzieć, jakiej pomocy już udzieliłaś. Dzięki temu dyspozytor wezwie właściwego lekarza i nada priorytet zgłoszeniu.
  • Pora na podanie danych osobowych, czyli imienia i nazwiska Twojego oraz poszkodowanego seniora. Zaznacz, że jesteś jego opiekunką.
  • Na samym końcu podyktuj numer telefonu, z którego dzwonisz.

Możesz zapytać dyspozytora, jak długo będziecie musieli czekać na karetkę. Jeśli stan podopiecznego cały czas się pogarsza, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc, poproś o wskazówki. Jeżeli natomiast jest stabilny, możesz się rozłączyć, ale nie zostawiaj osoby starszej samej. Bądź przy niej i dodawaj jej otuchy.

Jeżeli pracujesz w Niemczech sprawdź jak wezwać pomoc, karetkę po niemiecku.

Pozycja boczna bezpieczna krok po kroku

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dyspozytor poprosi Cię o ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Zapewne opisze też, jak tę czynność wykonać, ale lepiej będzie już wcześniej się tego dowiedzieć. Pomoże Ci to zachować spokój – nie będziesz musiała w stresowej sytuacji robić czegoś zupełnie nowego.

Najpierw sprawdź czynności życiowe: zmierz puls, zaobserwuj, czy klatka piersiowa seniora się podnosi. Najlepiej zrobić to jeszcze przed telefonem na pogotowie, gdyż będziesz mogła przekazać te informacje dyspozytorowi.

Jeżeli nie wyczuwasz oddechu, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdechy przez usta). Jeśli pacjent oddycha samodzielnie, ale jest nieprzytomny, trzeba ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej.

Jak to zrobić?

Krok 1

Jeżeli senior nosi okulary, zdejmij mu je. Sprawdź, czy w kieszeniach nie ma ostrych przedmiotów.

Pierwsza pomoc krok 1 - Zdejmij ostre przedmioty

 

Krok 2

Uklęknij przy jednym z boków poszkodowanego. Udrożnij drogi oddechowe odchylając żuchwę do tyłu. Następnie rękę, która jest bliżej Ciebie, zegnij w łokciu pod kątem 90 stopni. Powinna być skierowana do góry.

Pozycja boczna ustalona - krok 2 - Zegnij rękę w łokciu do góry

 

Krok 3

Drugie ramię przełóż przez klatkę piersiową osoby starszej, tak, by jej dłoń dotknęła policzka. Przytrzymaj ją swoją dłonią.

Pozycja boczna bezpieczna - krok 3 - Przełóż rękę przez klatkę piersiową

 

Krok 4

Ugnij w kolanie nogę, która znajduje się dalej od Ciebie. Wolną ręką chwyć kolano i przyciągnij do siebie tak, aby pacjent obrócił się na bok. Cały czas trzymaj dłonią dłoń poszkodowanego przy jego policzku.

Jak ułożyć osobę pierwsza pomoc - krok 4 - Ugnij nogę w kolanie

 

Krok 5

Kiedy już pacjent leży na boku, delikatnie puść jego dłoń i ułóż ją pod jego brodą. Drugą rękę osoby starszej zegnij w łokciu.

Na koniec odchyl głowę podopiecznego do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe.

Pozycja boczna ustalona - krok 5 - odchyl głowę do tyłu

 

Najważniejszą czynnością w pierwszej pomocy jest zachowanie zimnej krwi. Chociaż nagłe sytuacje i wypadki są stresujące, to przyswojenie rzetelnej wiedzy pomaga opanować nerwy. Pierwszy krok już zrobiłaś – wiesz, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i jak wezwać pomoc.

Dokładnie przeanalizuj też wszystkie zasady udzielania pomocy osobom starszym. I wreszcie przyswój sobie niemieckie słownictwo, które pozwoli Ci szybciej zareagować w chwili, gdy każda minuta ma znaczenie.

 

Źródło:

https://ruj.uj.edu.pl/

Aleksandra Suchcicka

Oceń artykuł

Przygotowania do wyjazdu poznaj cenne wskazówki

Średnia ocen użytkowników: 5 / 5. na podstawie liczby głosów: 1

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go na facebooku

Podziel się swoją opinią

Poziom cukru a wiek

Dowiedz się, jak rozpoznać prawidłowe wartości i w jaki sposób reagować na niepokojące objawy cukrzycy u osób starszych.

Zapalenie płuc u starszej osoby

Zapalenie płuc u starszej osoby nierzadko ma ciężki przebieg, a objawy mogą być nietypowe. Na co zwracać uwagę?