Kategoria: Praca w opiece
Ocena czytelników: 5
Zdecydowałaś – chcesz podjąć pracę dla opiekunki w Niemczech. Rozmowa rekrutacyjna przebiegła pozytywnie, podpisałaś umowę i czekasz na dzień wyjazdu. Termin zbliża się coraz większymi krokami, a Ty odczuwasz coraz większe zdenerwowanie przed podróżą, z językiem niemieckim zwłaszcza.
To naturalne, że się denerwujesz – praca w opiece w Niemczech jest dość specyficzna. Opiekunka wprowadza się do mieszkania obcej osoby, a pierwszego dnia na miejscu z pewnością będzie rodzina, która chce ją poznać. Dlatego im lepiej się przygotujesz przed wyjazdem, tym mniejszy stres będziesz odczuwać podczas spotkania. W niniejszym artykule znajdziesz porady oraz słowniczek, które Ci w tym pomogą.
Jeśli wyjeżdżasz do Niemiec po raz pierwszy, dobrze jest się doinformować o panujących tam zwyczajach i ogólnie o kraju. Im więcej będziesz wiedziała, tym pewniej będziesz się czuła.
Jedną z najważniejszych kwestii, której należy przestrzegać, jest punktualność. Nasi zachodni sąsiedzi są specjalnie wyczuleni na tym punkcie. Tam nie obowiązuje popularny w Polsce „kwadrans studencki”. Niemcy wręcz słyną na całym świecie z punktualności i oczekują jej też od innych.
Oczywiście czasami się zdarza, że spóźnienie nie wynikło z naszej winy, ale jeśli nie będziesz miała dobrego wytłumaczenia, lub będziesz się spóźniać notorycznie, senior i rodzina mogą Cię uznać za osobę niekompetentną i niegodną zaufania.
Przyjmując zaproszenie na spotkanie, zawsze pamiętaj o drobiazgu dla gospodarzy. Oczywiście nie jest to obowiązek, jednak brak okazania wdzięczności za zaproszenie może zostać uznane za faux-pas. Dlatego wypada przynieść gospodarzom przynajmniej bukiet pięknych kwiatów.
Niedziela jest szczególnym dniem dla zachodnich sąsiadów. To dzień ciszy i odpoczynku. Mimo tego, że jesteśmy katolickim krajem, zdarza się, że wykonujemy jakieś prace domowe nawet w niedzielę. W Niemczech jest to niedopuszczalne. Dlatego staraj się przełożyć odkurzanie czy koszenie trawy na inny dzień niż niedzielę. W przeciwnym razie spotkasz się niemal na pewno z nieprzychylnością seniora, jego rodziny i sąsiadów.
Pierwsze wrażenie w każdej pracy jest najważniejsze. Każdemu z nas leży w naturze ocenianie ludzi i otoczenia i robimy to automatycznie. Z tego powodu warto zadbać o akceptację podopiecznego już od pierwszego wejrzenia. Starsze osoby mają inne wyobrażenie na temat elegancji, więc zalecamy skromny ubiór i umiar. Mocny makijaż, krótka spódniczka i długie tipsy na paznokciach to gotowy przepis na zniechęcenie do siebie seniora i jego rodziny.
Jeśli bardzo Ci zależy na zapewnieniu sobie przychylności podopiecznego, możesz podarować mu jakiś drobiazg. Najlepiej, by było to coś „od serca”, jak ciasto lub inny polski przysmak. Możesz też mu podarować prezent kojarzący się z Polską, np. filiżankę wykonaną z ceramiki bolesławieckiej. Z pewnością taki gest spotka się z uznaniem i wdzięcznością.
Bardzo ważne: pamiętaj, by nie zwracać się do podopiecznego i jego rodziny bezpośrednio „na ty”. W Niemczech obowiązuje forma grzecznościowa „Pan/Pani” i przywiązuje się do tego wielką wagę. Nawet jeśli senior i jego najbliżsi wydają się bardzo sympatyczni, wciąż są to Twoi pracodawcy, więc inicjatywa z przejściem „na ty” powinna wyjść od nich.
Z pewnością rodzina będzie chciała zapytać, jak przebiegła podróż i będzie oczekiwała, że opowiesz co nieco o sobie. Jeśli znasz język niemiecki bardzo kiepsko, sprawdź naszą lekcję: Przedstawianie się po niemiecku. Możesz też użyć słownictwa, który znajdziesz na samym końcu artykułu.
Osoby starsze zazwyczaj miewają problemy ze słuchem, więc mogą mieć trudność ze zrozumieniem Twoich wypowiedzi. Mówienie w obcym języku z obcym akcentem nie ułatwia sprawy. Dlatego jeszcze przed wyjazdem poćwicz wymowę, a na miejscu przemawiaj wyraźnie i powoli. Przy tym postaraj się, by ton nie brzmiał zbyt ostro i protekcjonalnie. Niech w Twojej postawie i wymowie wybrzmiewa szacunek do starszej osoby.
Pierwszy dzień w pracy zawsze jest bardzo stresujący. Do tego dochodzi zmęczenie po podróży, które może spowodować, że opiekunka po przyjeździe najchętniej zamknęłaby się w pokoju, by odpocząć. Niestety nie wypadłaby wtedy dobrze w oczach seniora i jego rodziny. Dlatego należy przetrzymać chwilkę i się uśmiechnąć.
Życzliwa, wesoła opiekunka bez wątpienia zrobi lepsze wrażenie na rozmówcach niż ponury, nadąsany milczek. Po krótkiej rozmowie z pewnością rodzina oprowadzi Cię po mieszkaniu i da czas na rozpakowanie walizek oraz odpoczynek.
Jeśli przed Tobą pracowała już inna opiekunka, która właśnie opuszcza mieszkanie, wykorzystaj to spotkanie na zadanie kilku pytań. Jako zmienniczce powinna przekazać Ci informacje o dokładniejszym zakresie obowiązków, o stanie zdrowotnym seniora i leków, które przyjmuje. Możesz też dopytać o harmonogram dnia czy wizyt lekarskich. Pomocne w nawiązaniu pozytywnych relacji z seniorem będzie poznanie jego przyzwyczajeń i hobby.
Zobacz także: „Praca w Niemczech do opieki bez pośredników – zalety i wady”
Trudno jest nawiązać dobre relacje, wymieniając się tylko półsłówkami. Dlatego tak ważne jest, by opiekunka chciała rozwijać swoje umiejętności językowe. Dla osób, które nie znają zbyt dobrze języka, lub mają trudności z opanowaniem go, mogą skorzystać z poniższego słowniczka i rozmówek:
Hallo, ich heiße Jadwiga Nowak und bin Ihre neue Pflegerin. [Halo, yś byn Jadwiga Nowak und byn ire noje pflejgerin] – Dzień dobry, nazywam się Jadwiga Nowak i jestem Pani nową opiekunką.
Es freut mich Sie kennen zu lernen! [es frojt myś zi kenen cu lernen!] – Cieszę się, że mogę Państwa poznać!
Zobacz także:
Warto zadbać o akceptację podopiecznego już od pierwszego wejrzenia. Starsze osoby mają inne wyobrażenie na temat elegancji, więc zalecamy skromny ubiór i umiar. Mocny makijaż, krótka spódniczka i długie tipsy na paznokciach to gotowy przepis na zniechęcenie do siebie seniora i jego rodziny.
Jeśli bardzo Ci zależy na zapewnieniu sobie przychylności podopiecznego, możesz podarować mu jakiś drobiazg. Najlepiej, by było to coś „od serca”. 🙂
Szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Sprawdź Ostina Opieka
Tęsknota za krajem jest jednym z najbardziej trudnych przeżyć, z jakimi zmaga się opiekunka w Niemczech. Dlaczego tęsknimy za ojczyzną i jak sobie z tym radzić na co dzień?
Wakacje to czas, kiedy wiele osób poszukuje okazji do zarobienia dodatkowych pieniędzy lub zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dla tych, którzy są gotowi na nowe wyzwania i przygodę za granicą, praca sezonowa w Niemczech może być idealnym rozwiązaniem.
Pierwszy raz w nowym domu z nowymi ludźmi zawsze jest trochę stresujący. Dla Opiekunki tym bardziej bo jakby nie było – jedzie się do pracy. Nie ma się jednak czego bać, Niemcy zazwyczaj ją otwarci i mili.