Praca Koordynatora opiekunek osób starszych • wywiad z Judytą Lipką
W Ostina Opieka doskonale wiemy jak wymagająca i angażująca jest praca Opiekunki osób starszych. Przygotowaliśmy dla Was artykuł, który pokaże również perspektywę drugiej strony – czyli Koordynatora Opiekunek osób starszych. Na pytania odpowie Judyta Lipka – Starszy Specjalista ds. Rekrutacji. Zapraszamy!
Jakie są najważniejsze obowiązki Koordynatora opiekunek osób starszych w Niemczech?
Przede wszystkim znalezienie pracy dostosowanej do oczekiwań Opiekunki i jej profilu, który zakładamy na początku współpracy. W momencie zgłoszenia do Ostiny Koordynator zakłada każdej z Pań profil. W nim znajdują się umiejętności i doświadczenie, ale też ich preferencje. Co może być taką preferencją? Przede wszystkim to, co Opiekunka chciałaby robić, ale też rzeczy, których nie może się podjąć.
Na przykład: Opiekunka nie może podjąć się transferu ze względu na problemy zdrowotne – umieszczamy to w profilu. To jest pierwsza rzecz, czyli dobre dopasowanie oferty.
W Ostinie wychodzimy z założenia, że bardzo ważny jest kontakt z Paniami i współpraca na bieżąco. Nie unikamy też żadnych trudności, podejmujemy wszystko, co tylko trzeba. W razie potrzeby przełączamy do działu transportu czy administracji. Wszyscy wspólnie staramy się, aby rozwiązywać problem kompleksowo i szybko. To są dziesiątki historii, dziesiątki problemów. Działamy na pełnych obrotach, wszyscy staramy się jak możemy. Mamy nadzieję, że Panie to czują i widzą.
Czy Koordynator Opiekunek osób starszych jest jednocześnie Rekruterem?
Tak. Poszukujemy pracy dla Pań, ale naszym zadaniem jest też koordynowanie pracy na terenie Niemiec. Dzwonimy po dojeździe, pytamy, czy wszystko dobrze, czy pierwsze wrażenia są pozytywne. Jaki był odbiór ze strony podopiecznego czy też podopiecznej.
Seniorzy także czekają na Opiekunkę. Rodzina zastanawia się kto przyjedzie, więc pytamy, czy wszystko jest dobrze. My mamy akurat taką formę pracy, że jesteśmy pod telefonami cały czas. Opiekunka może zawsze zadzwonić do nas po wsparcie. Jeżeli wszystko jest w porządku Koordynator dzwoni do Opiekuna po tygodniu/dwóch. Reagujemy na wszystkie problemy, na różnego typu wydarzenia na szteli czy pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego.
Zespół Ostina nastawiony jest na utrzymywanie pozytywnej relacji z opiekunkami.
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fopiekaostina%2Fposts%2Fpfbid08S6VZj8vbu3XJ29VWSWj5Nn3xAZgWkTzjNDskm1gZURsiWrA4gM2n25RZHeur6cSl&show_text=true&width=500
Jakie wyzwania stawia przed Tobą praca z Opiekunkami?
Koordynator Opiekunek osób starszych musi być osobą wielozadaniową. Jednocześnie szukamy pracy Paniom, reagujemy na to, co już się dzieje na zleceniach. Ważna jest umiejętność reagowania w danej sytuacji. Często te sytuacje wymagają szybkiej rekcji, tego nie można odłożyć w czasie.
Trzeba być bardzo kompetentnym. Musimy wiedzieć, jakie są numery alarmowe. Do jakiej centrali czy dyspozytora dzwonić. Na przykład: Pani jedzie na sztelę autobusem. Autobus przyjeżdża za szybko, o 3 w nocy, a miał być o 6. Jest środek nocy. Pani dzwoni do Koordynatora i jest to sytuacja w której musimy zapewnić natychmiastową pomoc.
Taka praca uczy także bycia opanowanym. W nagłych sytuacjach Panie często są wystraszone, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Naszą rolą jest zapewnienie szybkiej pomocy i jednocześnie zapewnienie wsparcia.
Jakie kroki podejmujesz, aby zapewnić Opiekunkom jak najlepsze warunki pracy?
Przede wszystkim staram się dopasować ofertę do tego, co Pani rzeczywiście mówi. Jeżeli Opiekunka mówi, że ona nie może dźwigać, nie mogę wysłać jej na zlecenie, gdzie dźwiganie występuje. Wszyscy w Ostinie zawsze staramy się zapewnić Opiekunkom jak najlepsze warunki pracy.
Zawsze jak najszybciej reagujemy również na wszystkie zgłoszenia ze zlecenia. Pomagamy rozwiązywać różne sytuacje. Do każdej sytuacji podchodzę indywidualnie. Moim zdaniem jest to bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na potrzeby poszczególnej Pani. Opiekunka musi wiedzieć, że Ty jako Koordynator, jesteś, czuwasz. To już zapewnia duży komfort psychiczny.
Jakie są najczęstsze problemy, jakie napotykają Opiekunki osób starszych podczas pracy w Niemczech?
Jednym z problemów, szczególnie u początkujących Pań, bywają czasami różnice kulturowe. Każdy dom jest tak naprawdę inny, ma inne zwyczaje. Wtedy naszym obowiązkiem jest udzielenie Opiekunce wsparcia emocjonalnego. Zaproponowanie rozwiązań, czy też podsunięcie sprawdzonych przez inne Opiekunki pomysłów.
Trzeba dać sobie przede wszystkim czas na poznanie seniorów, ich harmonogramu dnia i tego, jak funkcjonują. Opiekunka musi być elastyczna i dyplomatyczna, ale też konkretna i stanowcza. W opiece bardzo ważna jest umiejętność spokojnego stawiania granic.
My zawsze powtarzamy Paniom, że Koordynatorka/Rekruterka i Opiekunka jadą na jednym wózku. Tu nie ma żadnej przepaści. Gramy zawsze do jednej bramki. Jest też agencja niemiecka, senior i rodzina. Najważniejsza jest dla nas jednak ta linia Koordynator-Opiekunka.
Widzimy, że to działa. Cieszymy się, że to działa. Cieszymy się, że są z nami Panie, które jeżdżą z nami od lat albo wracają do nas. To dla nas też piękne docenienie naszej pracy.
Jakie umiejętności są niezbędne, aby dobrze wykonywać pracę Koordynatora?
Przede wszystkim umiejętność słuchania. Niezbędne będzie również przyswojenie całej wiedzy na temat tego, jak praca Koordynatora powinna wyglądać. Ważna jest także umiejętność rozwiązywania problemów. Trzeba także umieć znaleźć złoty środek pomiędzy potrzebami Opiekunek, ale także seniorów i rodzin.
W pracy Koordynatora trzeba zachowywać obiektywność i wyważenie. Konieczna jest również wielozadaniowość. Praca Koordynatora bywa bardzo angażująca. Trzeba odbierać telefony od Pań, odpisywać na SMS-y, maile. Mamy różne kanały kontaktu z Paniami.
Jakie kwalifikacje są wymagane, aby zatrudnić się na tym stanowisku?
Mile widziane jest doświadczenie w branży na pewno. Najbardziej zwracamy jednak uwagę na dynamikę charakteru. Bardzo przydatna jest także znajomość języka niemieckiego, ale zatrudnialiśmy również osoby, które takiej umiejętności nie posiadały. Najważniejszych rzeczy nauczyły się już pracując w Ostinie.
Koordynator przede wszystkim powinien lubić rozmawiać. W naszej pracy tych rozmów jest dużo. Ważne, aby wychodziło to naturalnie. Musi to być również osoba empatyczna i cierpliwa.
Ja w swojej codziennej pracy traktuję Panie tak, jakby to była moja koleżanka czy siostra. Zawsze zareagowałabym tak samo. Nie mam żadnych kategorii. Działam zgodnie ze sobą, ze swoim charakterem i empatią. Ważne jest też myślenie zadaniowe. W wielu sytuacjach trzeba krok po kroku ułożyć plan, który pozwoli rozwiązać daną sytuację.
Gdzie można się zgłosić, aby dostać pracę w Ostina Opieka?
Najlepiej jest wysłać e-mail do Ostiny na rekrutacja@ostina-opieka.pl . Jeżeli poszukujemy jakiejś nowej osoby do zespołu to najczęściej ogłaszamy to zapotrzebowanie na różnych portalach np. pracuj.pl. Mamy również dwa oddziały stacjonarne – w Gdyni i w Toruniu.
Chcesz pracować w Ostina Opieka?
Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy dla koordynatorów i nie tylko.
Oferujemy między innymi:
- stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę,
- premie,
- prywatną opiekę medyczną,
- szkolenia i kursy,
- ubezpieczenie na życie.
Zgłoś się do nas i pracuj w przyjaznym środowisku z możliwością rozwoju!
Najnowsze oferty pracy stacjonarnej w Gdyni lub Toruniu znajdziesz tutaj: https://pracodawcy.pracuj.pl/company/1074093024
Czy praca Koordynatora w Ostina Opieka odbywa się zdalnie, czy w biurze?
Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdzie jesteśmy zdalnie. Raczej jesteśmy w biurze. Dzięki temu mamy bezpośredni kontakt ze sobą. W przypadku nagłych sytuacji zdarza nam się jednak pracować z domu.
W Ostinie bardzo lubimy przebywać ze sobą stacjonarnie. Ta komunikacja między nami jest wtedy dużo łatwiejsza. Wszyscy działamy bardzo prężnie, rzetelnie i dynamicznie. I wszyscy dokładamy ze swojej strony wszelkich starań, żeby praca przebiegała płynnie.
Co dobrego wynosisz pracując jako Koordynator Opiekunek w Niemczech?
W Ostinie mamy świadomość, że praca Opiekuna osób starszych to trudny zawód. Doceniamy każdą Panią i cieszymy się z każdej Pani, która podejmuje z nami współpracę. Bardzo się cieszymy, kiedy Panie do nas wracają.
Największą korzyścią jest to, że nauczyłam się słuchać ludzi empatycznie reagować na ich potrzeby. Też mało codziennych sytuacji jest w stanie mnie zaskoczyć.
Nauczyłam się także, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. Ten zawód uczy dużego opanowania. Dużo łatwiej jest w kontaktach z innymi osobami. Praca Koordynatora Opiekunek osób starszych bardzo otwiera na świat.
Jakie kroki podejmujesz w trudnych sytuacjach?
Wszyscy Koordynatorzy w Ostinie są po szkoleniach. W momencie, kiedy zaczynamy pracę, mamy dużą wiedzę. Wiemy, jakie są numery alarmowe. Wiemy, na jaki dokładnie program wejść, aby skontaktować się z osobą odpowiedzialną za dany region.
Musimy być na tyle wyszkolone, aby o każdej porze dnia i nocy wiedzieć, jakie działania podjąć. Mamy numery do siebie, mamy numery do Koordynatorów danego regionu. I takie rzeczy bez dwóch zdań każdy Koordynator musi wiedzieć.
Jakie zmiany w zakresie opieki nad osobami starszymi w Niemczech zauważyłaś w ciągu ostatnich lat?
W ostatnim czasie wszystko się zmienia. Nawet ostatni rok jest znacznie inny od poprzednich. Inflacja i wojna sprawiły, że Panie które już nie wyjeżdżały z nami jakiś czas, bo kiedyś stwierdziły, że już nie będą wyjeżdżać – nagle dzwonią do nas i chcą wyjeżdżać.
My oczywiście nadal szukamy Pań. Każda Opiekunka jest dla nas niezwykle cenna i wszystkich Opiekunów serdecznie zapraszamy do współpracy. Natomiast panie, które teraz wyjeżdżają do Niemiec, muszą mieć świadomość, że ten rynek bardzo się zmienia. Bardzo dużo jest chętnych Pań. Czy są to święta, czy wakacje, chętnych do pracy nie brakuje.
Przyczyniła się do tego właśnie ta sytuacja: pandemii, wojny, inflacji, wzrostu kredytów. Niektóre z Pań chciałyby siedzieć już w domu z wnukami, a jednak muszą wyjeżdżać, muszą zarabiać.
A jak zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie jako Opiekunka osób starszych w tej sytuacji?
Warto zbierać doświadczenie. Bardzo ważny jest oczywiście poziom języka niemieckiego. Wysoki poziom języka niemieckiego sprawia, że wszyscy na szteli, rodzina, opiekunka, senior, czują się bezpieczni.
W nagłych sytuacjach, kiedy trzeba dzwonić na pogotowie, biec po sąsiadkę, translator się zawiesi – Pani musi się komunikować. Natomiast serdecznie zapraszamy wszystkie Panie, ponieważ wszystkie Opiekunki traktujemy równo i staramy się znaleźć dla nich najlepszą pracę.
Najczęściej zadawane pytania